Hasznos tudnivalók szemvörösség esetén

2019. 04. 26.

A leggyakoribb szemészeti panasz és állapot amellyel találkozhatunk az a vörös szem (szempirosság). A szem egyoldali vagy kétoldali vörössége számos okból kialakulhat és akár különböző betegségek tünete is lehet.

Ezek között vannak gyakori, spontán gyógyuló betegségek, és olyanok is, amelyek mielőbbi szemészeti kezelést igényelnek. Látásunk, szemünk egészsége rendkívül fontos, egy ilyen állapot mindig kevésbé ijesztő, ha tisztában vagyunk a lehetséges okokkal. Némi alapismeret mindenképp hasznos a témában, hiszen így képesek lehetünk elkülöníteni a sürgős szemészeti ellátást igénylő állapotokat a kevésbé veszélyesektől.

Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa segít megérteni, hogy miért pirosodhat be a szem és mit tehetünk, hogy a környezetünk számára is ijesztő látvány minél hamarabb megszűnjön.

Lézeres szemműtét | Klem Viktor szemvizsgálat hír

Mi okozhatja a szem vörösségét?

A szem vörösségét számos tényező befolyásolhatja. Okozhatja vírusos, bakteriális vagy gombás fertőzés, melyre gyógyszeres terápiát kell alkalmazni, így mindenképpen orvosi segítségre van szükség. A fáradtság, magas vérnyomás, vagy akár a nem megfelelő korrekció (szemüveg vagy kontaktlencse) viselése is vezethet ilyen panaszokhoz. Jól látható tehát, hogy különböző okok állhatnak a pirosság hátterében, melyek elkülönítéshez szakemberre van szükség, aki megfelelő terápiát ajánl.

Mennyi idő alatt múlnak el a tünetek, mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha az esztétikai tüneteken kívül mást nem tapasztalunk, az első amit tehetünk a szempirosság észrevételekor a pihenés, képernyő előtt töltött idő csökkentése. Amennyiben a pirosság 1-2 napon belül nem csökken, vagy más tünetekkel párosul, pl. fájdalom, váladékozás, fényre való érzékenység, akkor a panaszokkal mindenképp forduljon orvoshoz.

Nagymamáink által sokat hangoztatott gyógymód a vörös szemre a kamillás borogatás. Ha a korábbiakban leírt enyhe piros szem panaszokat tapasztaljuk, az említett virág lehűtött, gondosan átszűrt forrázatával 1-2 napig áttörölhetjük a szempillák tövét, borogathatjuk a szemünket. Nagyon fontos azonban ügyelni a tisztaságra, nehogy plusz fertőzést vigyünk a szemre és ha a panaszok nem enyhülnek, forduljunk orvoshoz.

Forrás: Budai Szemészeti Központ
A cikk szerzője a Budai Szemészeti Központ orvosa, ha kérdése van a szerzőhöz a cikk tartalmával kapcsolatban, akkor a Kapcsolat menüpontban megadott e-mail elérhetőségen írhat neki.
A betegség, tünetek leírása önmagában nem alkalmas diagnózis felállítására, nem helyettesítheti a szakorvossal történő konzultációt. Ha bármilyen betegség gyanúja felmerül, kérjük egyeztessen kezelőorvosával!