Szemészetünkön a maszk használata továbbra is kötelező! |
Érdekli, hogy alkalmas lehet-e lézeres szemműtétre? Töltse ki a tesztet!
Szemészetünkön a maszk használata továbbra is kötelező! |
Érdekli, hogy alkalmas lehet-e lézeres szemműtétre? Töltse ki a tesztet!
A gyermekek gyakran tartanak az orvosoktól, az orvosi környezettől, különösen, ha volt már kellemetlen élményük. A Budai Szemészeti Központ budapesti gyermekrendelésén igyekszünk olyan közeget teremteni, amiben a gyerekek jól érzik magukat, a vizsgálatokat játékos feladatokként élik meg és vidáman távoznak.
Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson a szülő segítsége is elengedhetetlen. Egy szemészeti vizsgálatra készülő mackó történetével szeretnénk felkészíteni a gyermekeket az első találkozásra, melyet az időpontfoglalás után kapnak meg a szülők. Ha az ebben található információkat megosztják, megbeszélik a gyerekekkel, akkor nem fogja őket kellemetlen meglepetés érni a vizsgálat során, így sokkal együttműködőbb lesz. Ha gyermekorvos vagy védőnő, esetleg pedagógus javasolta a szemészeti vizsgálatot, akkor biztosan felmerül valamilyen probléma lehetősége, ami indokolja a szakorvosi vélemény kérést. Ennek a problémának a lehetőségét, például, hogy esetleg szemüvegre vagy tapaszolásra lesz szükség, érdemes átbeszélni a kis páciensekkel, mielőtt ellátogatnak hozzánk. Így, ha a gyanú beigazolódik, akkor a sok ismeretlen körülmény nem rontja a gyermek kooperációját a vizsgálatok hátralevő részében. Egy dacos, nem kooperáló, esetleg síró gyermeket sokkal nehezebb vizsgálni, ilyen esetben akár egy ismételt időpontban nyílik csak lehetőség a vizsgálat folytatására.
A gyermek fejlődése során sokat változik a látása és a szem anatómiája. Az esetek többségében követéses vagy kontroll vizsgálatok biztosítják csak, hogy a módosult körülményekhez igazítsuk a kezelést vagy felfedezzük a változásokat a gyermekek állapotában. A fiatalok nagyon sokáig képesek kompenzálni a kóros eltéréseket, nem panaszkodnak, ezért kiemelten fontos a személyre szabott rendszeres követés.
Szemész szakorvosaink, Dr.
Barcsay-Veres Amarilla, Dr. Bodrogi Petrát,
Dr. Somodi Dóra
szeretettel várják jövendő kis pácienseiket Budapesten a MOM Park mellett található
rendelőnkben!
Foglaljon időpontot gyermekszemészeti vizsgálatra
Mielőtt online időpontot foglal, kérjük görgessen lejjebb és olvassa el a “Milyen probléma esetén tud bejelentkezni vizsgálatra?” részt!
*Ezen problémák szűréséhez, vizsgálatához, kezeléséhez nincs meg a megfelelő felszereltség a rendelőnkben. Kérjük, a lakóhely szerint illetékes szemészeti rendelésen kérjen segítséget, vizsgálati időpontot.
Az újszülöttek látása még nem fejlődött ki teljesen, szemünk és agyunk közös tanulásának köszönhetően a látás folyamatosan fejlődik, míg ki nem alakul a teljes látóélesség és a stabil kétszemes együttlátás. A csecsemők a születés utáni hatodik héten már képesek felvenni a szemkontaktust, majd néhány héttel ezután, érdeklődni kezdenek a kontrasztos, élénk színű tárgyak iránt. Tekintettük követi a nagy tárgyak mozgását. Két éves kor körül stabilizálódik a látásélesség, de a kétszemes együttlátás (binokularitás) fejlődése csak 6-7 éves korban fejeződik be. Vannak egyéni különbségek, de a fejlődési folyamat nagyrésze a tinédzser évek elején zárul.
Számos szemprobléma kezdeti jelei már csecsemőkorban észlelhetőek, ha rendszeresen elviszi gyermekét szemészeti kivizsgálásra, akkor ezek a problémák nem tudnak észrevétlenek maradni. A felnőttkori látásproblémák egy része gyermekkorban még orvosolható, ha a látásfejlődést még az érzékeny időszakban segítjük. Így megakadályozható lehet, hogy gyermekének életre szóló látásproblémája legyen.
A gyermek alapellátás részeként a védőnő 1 és 6 éves kor között bizonyos státusvizsgálatokon egyszerű látásvizsgálatot is végez. Ha ennek során eltérést tapasztal, javasolja a gyermek szemészeti kivizsgálását. A kicsi gyerekek azonban sokszor nem működnek együtt, nem figyelnek kellőképp az ilyen vizsgálatnál, így a kapott eredmény nem 100%-os. Javasoljuk, hogy a gyerekeket legkésőbb először 3 évesen, majd 4-5 évesen, az iskola megkezdése előtt vigye el szemészetre, akkor is, ha semmilyen látásproblémát nem tapasztal.
Amennyiben a gyermek koraszülött volt, akkor 6 hónaposan, 1 évesen, illetve később évente javasolt a szemészeti szakvizsgálat. A koraszülöttek körében nagyobb arányban fordulnak elő már kisgyermekkorban gondot okozó fénytörési hibák, szemnyomásemelkedés vagy látóhártya eltérések.
Amennyiben a szülők, testvérek között kancsalság vagy gyermekkorban szemüvegviselés fordult elő, akkor is először egy évesen, és utána évente javasoljuk a szemvizsgálatot.
Ha a látásfejlődés elakad, akkor az egyik - nagyon ritka esetben akár mindkét - szemen tompalátás (amblyopia, lusta szem) alakulhat ki. A gyerekeknek ilyenkor nem csak a látóélessége, hanem a kontrasztérzékenysége, kéz-szem összehangolt mozgásai is romlanak. A kisebbek nagyfokú alkalmazkodóképességének köszönhetően sokszor nem jár tünetekkel a tompalátóság, szemészeti vizsgálattal azonban nagyon könnyen kiszűrhető. A nem kezelt tompalátás miatt egy életre sérül a két szem együttlátása, a mélységélesség, a térérzékelés, sőt, a kontrasztérzékenység és a neuroszenzoros érés is. A tompalátás felnőtt korban gyakorlatilag nem kezelhető, emiatt beszűkülhetnek a pályaválasztási lehetőségek és a szociális kapcsolatok. A jól látó szem sérülése esetén pedig jelentős életminőségbeli romlás alakulhat ki, ha csak a tompalátó szemet tudná használni a páciens.
Iskolakezdés előtt érdemes a gyermeket szemészeti szűrővizsgálatra vinni, akkor is, ha nincs panasza. Az iskolás évek alatt is fontos a rendszeres szemészeti vizsgálat, hisz a gyerekek szemét a sok tanulás, koncentráció rendkívüli módon igénybe veszi. Tanulási és magatartási problémákhoz is vezethet, ha a gyermek látásproblémájára ne derül fény.
A kancsalság, fénytörési hibák néhány műszeres méréssel jól beazonosíthatóak és sok esetben szemüveggel, kontaktlencsével, éjszakai kontaktlencsével hatékonyan korrigálhatóak. A gyermeki agy rendkívül jól alkalmazkodik ezekhez a problémákhoz, így sokáig rejtve maradhatnak. A hibák korrigálása amellett, hogy rendkívül fárasztó a gyermek idegrendszerének, - így fáradékonyságot, fejfájást okozhat, - a koncentráló képességet is rontja, így a gyermek tanulási kedvét is visszavetheti a kezdeti kritikus szakaszban.
Az éleslátás szükséges a környezeti ingerek megfelelő befogadásához, így az iskolai teljesítményre
is nagy hatással van. A szülőknek fontos információ, hogy a gyermek nem mindig szól vagy nem jól
fogalmazza meg a problémáját, hiszen nem is biztos, hogy tudja, milyen élesen látni, nincs
összehasonlítási alapja. Az életlen tárgyak a távolban a gyermek számára természetesek lehet, ha
soha nem volt olyan eszköz a szeme előtt, ami kiélesítette volna a képet.
A tünetek nem túl
jellegzetesek, előfordulhat, hogy a gyermek az óvodában/iskolában mozgékonyabb a társainál, hiszen
nem köti le, amit a tanár a táblánál csinál, mivel nem látja élesen. Ennek az ellenkezője is lehet
azonban gyanús, például, ha a gyermek jobban szeret helyhez kötötten játszani, az óvodai
foglalkozásokon, iskolai órákon nagyon csendes, magába fordul, nem jelentkezik, hisz nem látja a
feladatot, amiben részt kellene vennie. Fáradékony, fejfájós, szemdörzsölős, panaszkodó gyermeket
mindenképp mielőbb szemészeti kivizsgálásra kell vinni. Kettőslátás esetén pedig sürgős szemészeti
és neurológiai vizsgálat indokolt.
A betegség, tünetek leírása önmagában nem alkalmas diagnózis
felállítására, nem helyettesítheti a szakorvossal történő konzultációt.
Ha bármilyen betegség gyanúja felmerül, kérjük egyeztessen kezelőorvosával!