Szemészetünkön a maszk használata továbbra is kötelező! |
Érdekli, hogy alkalmas lehet-e lézeres szemműtétre? Töltse ki a tesztet!
Szemészetünkön a maszk használata továbbra is kötelező! |
Érdekli, hogy alkalmas lehet-e lézeres szemműtétre? Töltse ki a tesztet!
Keratoconus, az alattomos szembetegség
A keratoconus szembetegség ezerből egy embert érint Magyarországon, mégis sajnos gyakran későn diagnosztizálják, illetve sokan nincsenek tisztában a kezelési lehetőségekkel. Mivel tünetei eleinte alig különböznek a fénytörési hibákból fakadó látásproblémáktól, ezért nehezen felismerhető. A jó hír az, hogy amennyiben elég korán diagnosztizálják, a Budai Szemészeti Központban elérhető Cross-Linking kezeléssel megállítható a romlási folyamat, megelőzve ezzel a nagyon kockázatos szaruhártya-átültetést és látásvesztést.
Fontos! Ne hagyja előrehaladni a keratoconust, már az első tünetek megjelenésekor menjen orvoshoz.
Kezdeti stádiumban, a betegséget nehéz felismerni a szem egyszerű rutinvizsgálata során, cornea topográfiát, azaz szaruhártya térkép vizsgálatot kell készíttetni, amely sajnos a legtöbb optikában és szemészeten nem elérhető műszer, de a Budai Szemészeti Központban igen!
A keratoconus olyan lassan előrehaladó szembetegség, melynek során a szaruhártya elvékonyodik és megszokott gömb alakja helyett kúp alakúvá válik. A deformált alak a betegség kezdeti időszakában módosítja a szembe jutó fénysugarak törését, ezzel homályos látást idéz elő. Későbbi szakaszban már különbözik egyéb refrakciós hibák miatt kialakuló szembetegségektől, mint a rövidlátás vagy hipermetrópia. Nagyon jellemző, hogy a keratoconus későbbi, előrehaladott stádiumában a szem fénytörés-adatainak javítása szemüveg, illetve nappali kontaktlencse segítségével nehézkes vagy éppen lehetetlen.
A keratoconus egyik vagy mindkét szemen is megjelenhet és gyakran már tinédzser-korban, illetve a huszadik életév betöltése után elkezdődik.
A keratoconus progressziós betegség, előrehaladása évekig, illetve évtizedekig tart, majd lelassul vagy megáll. A korai kialakulás azt mutatja, hogy a betegség súlyosabb lesz. Az is lehetséges, hogy a jobb és bal szem különböző fokú károsodást szenved. A betegség előfordulási aránya körülbelül 1 az 1000-hez, azaz igen gyakorinak mondható.
A betegség, tünetek leírása önmagában nem alkalmas diagnózis felállítására, nem helyettesítheti a szakorvossal történő konzultációt. Ha bármilyen betegség gyanúja felmerül, kérjük egyeztessen kezelőorvosával!
A primer keratoconus általában mindkét szemen jelentkezik, genetikai, immunológiai tényezők és környezeti hatások miatt alakul ki és jelentős eltérés lehet a két szem között az elvékonyodás mértékének függvényében. A tudomány ma még nem tud választ adni arra, mi okozza pontosan a keratoconus kialakulását, de az elmondható, hogy a szaruhártyában lévő enzimek káros tevékenységével összekapcsolható. A keratoconus a pubertás idején, 12-19 éves kor környékén jelenik meg és fokozatos látásromlással jár, de adódhat úgy, hogy stabilizálódik egy ponton a szem állapota, és nem romlik tovább. A betegség a „csúcspontját“ az érintett személy 20-as, 30-as éveiben érheti el. A szekunder keratoconus viszont csak az egyik szemet érinti, oka általában ismert, többnyire valamilyen bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzés vagy fizikai behatás okozza.
Tünetek:
A keratoconus sajnos nehezen észrevehető a korai stádiumban, ezért is nagyon fontos a rendszeres, körültekintő, alapos szemvizsgálat!
A betegség első jelei:
Egyéb tünetek:
A keratoconus kortünete általában késő tinédzserkorban, illetve a 20. életév betöltése után jelentkezik.
Késői észlelés esetén:A keratoconus előrehaladott stádiumában, a beteg hirtelen homályosan kezd látni azzal a szemével, amelyikkel eddig nem volt problémája. Ezt a jelenséget „hydrops acut”-nak is nevezzük és azt jelenti, hogy a feszülő szaruhártya hirtelen megtelik folyadékkal. A betegség előrehaladott állapotában, a szaruhártya domborulatának csúcsán keletkező felületi repedések erősebb látásromlást eredményeznek.
DIAGNÓZIS
Az orvos anamnézissel kezdi a vizsgálatot, így értesüléseket szerezhet a pontos tünetekről, a betegség megjelenésének körülményeiről és a személyes előzmények létezéséről. Fontos tudni, hogy a beteg családjában előfordult-e már hasonló kortünet, mivel a keratoconus genetikailag öröklődhet.
A biztos és hiteles diagnózis megállapítása érdekében szaruhártya topográfia elvégzésére kerül sor. Ez csupán néhány percet vesz igénybe és egyáltalán nem fájdalmas. A szaruhártya topográfia segítségével megállapítható a keratoconus és annak pontos stádiuma. A szaruhártya térkép elkészítésére lehetőség van a Budai Szemészeti Központban, ahol az Schwind német cég által gyártott korszerű és precíz hullámfront és topográfiás mérőeszközt használjuk, ez a Schwind Sirius.
OSZTÁLYOZÁS
Eredete szerint a keratoconus lehet:
Az elsődleges keratoconus esetében eddig még nem állapítottak meg semmiféle kiváltó okot. A kialakulásban fontos szerepet játszhat a genetika, az immunrendszer egészsége, endokrin tényezők, a stressz, a környezeti hatások stb. Ez a betegség általában krónikus és mindkét szemet érinti, de különböző intenzitással. A betegség kezdetén a szemüveg vagy a rugalmas kontaktlencse használata javíthatja a látást.
A másodlagos keratoconus okai a következők lehetnek: a szaruhártyán végzett sebészeti beavatkozások, vírusos, baktériális vagy gombás fertőzések, a szemgyulladás, illetve a szemek dörzsölése. A betegség krónikus és csak egyik szemet érinti.
Fejlődési stádiuma szerint lehet:
A betegség, tünetek leírása önmagában nem alkalmas diagnózis felállítására, nem helyettesítheti a szakorvossal történő konzultációt. Ha bármilyen betegség gyanúja felmerül, kérjük egyeztessen kezelőorvosával!
CROSS-LINKING KEZELÉS
A Budai Szemészeti Központban elérhető a legkorszerűbb, gyorsított (accelerated) Cross-Linking kezelés. A normál Cross-Linking kezelés során a szemet 5-10 percen keresztül kell megvilágítani UVA fénysugárral, ami megterhelő lehet a betegnek és a szemnek is. Az új, gyorsított kezelés során a Schwind Amaris 1050-nek köszönhetően magasabb energiájú UVA fényt tudunk használni, ami lehetővé teszi, hogy ugyanazt a hatást 5-10 perc alatt érjük el. Ez kíméli a szaruhártyát és gyorsabbá, kellemesebbé teszi a kezelést.
A Cross-Linking a keratoconsussal rendelkező betegeknek esélyt ad arra, hogy megelőzzük a korábban egyedüli megoldást, a szaruhártya átültetést. A műtét lényege, hogy a szaruhártya szerkezetét az adott időpontban stabilizáljuk és a romlási folyamatot megállítsuk!
TÉNYEK A CROSS-LINKING KEZELÉSRŐL:
Cross-Linking kezelés lépései:
Milyen eredmény érhető el a Cross-Linking kezeléssel?
A kezelés napja:
Gyógyulási folyamat
A Cross-Linking kezelés után a szaruhártya felső hámrétegét eltávolítjuk, ezért a gyógyulási folyamat kellemetlenséggel járhat kb. 1 hétig. A hámosodás időszaka alatt fényérzékenységre, szúró érzésre, enyhe fájdalomra számíthat.
A kontrollok időpontját szakorvosa határozza meg, melyet minden esetben tartson be a tökéletes gyógyulás érdekében!
Miért fontos időben kezelni a keratoconust?
Ne várjon amíg a keratoconus a végső stádiumba jut! Minél hamarabb diagnosztizálják a betegséget, annál nagyobb az esély rá, hogy látását stabilizáljuk és ne romoljon látásélessége. A szaruhártya minél inkább elvékonyodik a betegség következtében, a kezelés annál bonyolultabb, nehézkesebb és kockázatosabb! Az előrehaladott keratoconus akár a látás elvesztését is okozhatja, illetve az egyetlen megoldást előrehaladott állapotban a szaruhártya átültetés, ami nagyon kockázatos beavatkozás!
A kezelés ára:
A keratoconus betegséget kezelő Cross-Linking beavatkozást Magyarországon a TB sajnos nem finanszírozza. A Budai Szemészeti Központ a Cross-Linking kezelés ára árlistánkban található.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a látás folyamatos romlása miatt pácienseink nagyon gyakran váltottak szemüveget, amíg nem tudtak betegségükről, így valójában a romlási folyamat megállítása maximálisan megéri anyagilag is.
“Lézeres szemműtétre érkeztem a Budai Szemészetre és sokként ért, mikor az alkalmassági vizsgálaton kiderült, hogy a kezelés nem lehetséges, mert keratoconusom van. A diagnózis meglepő volt, hiszen szemem folyamatos romlása miatt rendszeresen jártam optikába szemüveget csináltatni és soha nem merült fel a gyanú, hogy ilyen komoly szaruhártya problémám lehet.” (Újvári Gyula) Gyula keratoconus történetéről itt olvashat bővebben.
“ Több év gondolkodás után döntöttem el, hogy eldobom szemüvegemet, lézeres látásjavítással a Budai Szemészeti Központban. A vizsgálat során amikor szaruhártyámat vizsgálták vették észre a központ munkatársai, hogy keratoconus betegség van mindkét szememen. Először nagyon megijedtem, hiszen vázolták számomra, hogy milyen kilátásaim vannak – a látásom teljes elvesztése, illetve szaruhártya átültetés, melyről sajnos a családunkban nagyon rossz tapasztalataim voltak.
Nagyon hálás vagyok a csapatnak, hiszen még pont abban a fázisban kapták el a betegségemet, hogy még szemüveggel jól tudják korrigálni a látásomat, azaz a műtét után szemüveggel jól látok. Ha később vettük volna észre, már szemüveggel se láttam volna jól, ami igen ijesztő prognózis.
Sajnos korábban is éreztem, hogy valami nem stimmel a szememmel, hiszen optormetrisátról – optometristára és szemorvostól-szemorvosva járva sosem tudtak nekem olyan szemüveget felírni, ami tökéletes látást biztosított volna számomra. Mindig a cylinderre fogták és értetlenül álltak a helyzettel szemben. Sajnos SOHA! nem merült fel a betegség lehetősége, ami számomra felháborító.
A kezelést az egyik szememen végezte még csak el Dr. Nagymihály Attila. Személye nagyon megnyugtató volt annak ellenére, hogy maga a kezelés elég kellemetlen, illetve a gyógyulás időszaka is nehéz volt. Véleményem szerint maximálisan megérte ez a kis kellemetlenség, mert így megelőzhetjük a szaruhártya átültetést, amit ha jól tudom 50%-os sikerességgel végeznek keratoconus esetén. Mivel lehetséges, hogy genetikai eredetű a betegségem, a szemészeti központ munkatársai behívták testvéreimet is vizsgálatra, hogy kizárják náluk a betegséget. Szerencsére nem volt náluk probléma, de nagyon jó esett az odafigyelés.
Sajnos én lézerszemű soha nem lehetek, de a Budai Szemészeti Központ munktársai megmentették a látásomat, amiért mindig hálás leszek.” (Ablonczy Márk)