Szemészetünkön a maszk használata továbbra is kötelező! |
Érdekli, hogy alkalmas lehet-e lézeres szemműtétre? Töltse ki a tesztet!
Szemészetünkön a maszk használata továbbra is kötelező! |
Érdekli, hogy alkalmas lehet-e lézeres szemműtétre? Töltse ki a tesztet!
Szeretne bejelentkezni szemhéjkorrekciós beavatkozásra?
A szemhéj befordulása (entropium) és kifordulása (ectropium), illetve a megereszkedett szemhéjbőr (dermatochalasis) korral jelenhet meg. Amikor a szemhéj elveszti rugalmasságát kifelé, vagy befelé fordulhat, ami egyrészt szemészeti panaszokat generálhat, másrészt esztétikai problémát is okoz. Az alsó szemhéj megereszkedése esetén a szaruhártya addig fedett felszíne szabaddá válhat, amely alkalmanként súlyos szemszárazságot, más esetben pedig túlzott könnyezést eredményezhet. Abban az esetben, ha a hibás szemhéjállás korrigálása nem valósul meg, az hosszútávon a szemhéjszéli szövet átalakuláshoz, illetve gyulladáshoz vezethet. A szemhéj kötőszöveti rostjainak elgyengülése a szemhéj befelé billenését eredményezik, ebből adódóan a pillaszőrök érintik, súrolják a szaruhártyát, hámsérülést, gyulladást vagy akár fekélyt okozva.
„Kezelés hiányában mindkét probléma látás- és szemkárosodáshoz vezethet, melynek bekövetkezése esetén a sebészeti beavatkozás általában nem elkerülhető” – magyarázza Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.
A szemhéjbőr igen vékony és idővel megereszkedésre is hajlamos. Ha a felső szemhéj bőre ereszkedik meg, az ronthatja a látóterünket. Az alsó szemhéj bőrének meglazulásának pedig a táskás szem a következménye. A felesleges, lógó bőrréteg eltávolításának nem pusztán esztétikai okai lehetnek, a kimetszés orvosilag is indokolt abban az esetben, ha a látást zavarja, például, ha a bőr ráborul a szempillákra.
A szükséges műtétet blepharoplasztikának hívják, de köznyelvben általában szemhéjplasztikaként ismert. Amikor a műtétet fontolgatjuk, valószínűleg az jut eszünkbe, hogy általános plasztikai sebészt keresünk fel. Azonban mielőtt orvost választanánk, mindenképp érdemes azon is elgondolkodnunk, hogy a szemhéjplasztika műtét nemcsak a szemhéjakat érinti. Magában foglalhatja a szemet körülvevő számos finomszövetet, melyek a korral megereszkednek, öregszenek. Abban az esetben, ha bármilyen szemészeti probléma is fennállhat, akkor a műtétet érdemes szemészorvossal végeztetni, ugyanis ő teljeskörű szakértelemmel rendelkezik a szem- és szemkörnyék kényes szöveteiről, illetve a könnyutak biztosításáról. A plasztikai sebész által végzett szemhéjplasztika és a szemész szakorvos által végzett szemhéjkorrekció közötti legfontosabb különbség, melyet a döntésnél mindenképp érdemes mérlegelni az az, hogy a szemhéjplasztika műtét során az esztétika kérdése áll elsősorban a fókuszban, míg a szemhéjkorrekciós műtét mindenekelőtt a látásra gyakorolt negatív hatás csökkentése érdekében alkalmazott beavatkozás.
„A megereszkedett bőr sebészeti beavatkozással szüntethető meg, helyi érzéstelenítés alkalmazásával. Az operáció bármelyik évszakban elvégezhető, de a műtött területet szükséges védeni az UV fénytől” – mondja Dr. Lendvai Zsanett.
Forrás:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10385281/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33555688/
A cikk szerzője a Budai Szemészeti Központ orvosa, ha kérdése van a szerzőhöz a cikk tartalmával kapcsolatban, akkor a Kapcsolat menüpontban megadott e-mail elérhetőségen írhat neki.