Pterygium (kúszóhályog) kezelése, eltávolítása
A pterygium a szaruhártya irányába kúszó kötőhártya megvastagodás, mely a külső szemzug irányából nő a pupilla (szembogár) felé. Az elváltozás esztétikai és látás problémát is okozhat. A kúszóhályog műtétről itt olvashat bővebben.
Pinguecula kezelése, eltávolítása
A pinguecula szintén a kötőhártyán jelentkezik. Többnyire a szaruhártyát is érintő húsos, kör alakú elváltozás. Főleg esztétikai problémát okoz, de a látásra is hatással lehet. A pinguecula eltávolításról itt olvashat bővebben.
Kérjen időpontot online! Írja meg nekünk, hogy milyen problémára szeretne megoldást, kollégáink a megfelelő szemész szakorvoshoz adnak időpontot Önnek!
A PTK lézerkezelés a szaruhártya felszínes betegségei esetén alkalmazható lézeres beavatkozás. Leggyakrabban visszatérő szaruhártya hámsérülés (erosio recidivans) esetén alkalmazzuk, amikor a szaruhártya hámja egy sérülést követően nem tud jól gyógyulni, és folyamatosan visszatér a könnyezés, fájdalom, fényérzékenység. A PTK lézerkezelés be tudja gyógyítani a hámsérülést.
Alkalmazhatjuk még olyan elülső szaruhártya betegségek esetén is, amelyek visszatérő fájdalmas panaszokat okoznak (pl. Cogan szindroma), vagy olyan elülső stroma disztrofiák esetén is, amikor esély van a lézerkezelést követően a jobb látásra (pl. Granulosus, Maculosus, Reticularis dystrophia).
A betegség, tünetek leírása önmagában nem alkalmas diagnózis felállítására, nem helyettesítheti a szakorvossal történő konzultációt. Ha bármilyen betegség gyanúja felmerül, kérjük egyeztessen kezelőorvosával!
A Nd-YAG lézer készülékkel „vágni” lehet fájdalommentesen a szem belsejében anélkül, hogy a szemgolyó belsejébe hatolnánk bármilyen eszközzel.
Két fő alkalmazási területe a szürkehályog műtét utáni lencsetok– megvastagodás kezelése és az iridektómia végzése egyes zöldhályog fajtákban. Leggyakoribb alkalmazási területe: zárt zugú zöldhályog kezelése és a roham megelőzése a szivárványhártyán vágott alagúttal. Más esetekben is alkalmazható, mint pl. üvegtesti kötegek átvágása stb.
A betegség, tünetek leírása önmagában nem alkalmas diagnózis felállítására, nem helyettesítheti a szakorvossal történő konzultációt. Ha bármilyen betegség gyanúja felmerül, kérjük egyeztessen kezelőorvosával!
A képen a YAG kezeléshez használ lézer berendezés látható.
Szürkehályog esetén (capsulotómia):
Szürkehályog műtét után hónapokkal vagy évekkel, egyes esetekben megvastagodhat a lencse hátsó tokja (tokfibrózis) és romlik a látás. Ezt a problémát nevezik másodlagos szürkehályognak is, de tulajdonképpen a lencsetok megvastagodásáról van szó. A látásromlás lehet enyhe vagy akár súlyosabb fokú is. A YAG lézerrel a hátsó tokon megfelelő méretű nyílás készíthető, így a lencsetok fibrózis által okozott látásromlás korrekcióra kerül, a fény újra akadály nélkül juthat a retinára. A beavatkozás hatása gyakorlatilag azonnali, de néhány napra szükség lehet, hogy visszaálljon a korábban megszokott jó látás. A kezelés ülő helyzetben történik és mindössze néhány másodpercet vesz igénybe. A YAG lézer használata előtt pupillatágítót cseppentenek a páciens szemébe, így utána a vezetés nem javasolt.
Zöldhályog esetén (iridotómia):
A másik fontos alkalmazási terület a glaukómás rohamra hajlamos szemek ellátása. A glaukómás roham az arra hajlamos betegeknél hirtelen alakul ki igen magas szemnyomás értékekkel, fájdalommal.
Amennyiben nem kezelik, a glaukómás roham a szem vakságához vezet. Az ilyen rohamra hajlamos szemeken ez a veszély elhárítható azzal, ha a szivárványhártya szélső részén kis nyílás(oka)t készítünk YAG lézerrel. Ezek a nyílások biztosítják a csarnokvíz szabad áramlását és többé nem tud zöldhályogos roham kialakulni. Tekintettel arra, hogy a rohamra való hajlam rendszerint egyformán megvan mindkét szemen, roham esetén a YAG laser kezelést a másik szemen is kell végezni!